Vodni objekti in objekti ob vodah so zgrajeni na območjih stalne nevarnosti erozije in poplav, zato morajo dosegati določeno odpornost na poškodbe ali porušitve. K temu odločilno prispeva redno vzdrževanje objektov in strug. V nevarnosti so ljudje in premoženje, ki se nahajajo na območjih poplav, erozije in plazov in ne poznajo nevarnosti. Nanje morajo biti pripravljeni in ustrezno zavarovani. Prostorski razvoj, gradnja prometne in druge infrastrukture in različne človekove dejavnosti spreminjajo tokove voda, tako po površini kot podzemlju. Skupaj z dinamičnimi vremenskimi dogodki in podnebnimi spremembami vse to vpliva na naše naravne vodne vire in jih ogroža. Prispevki obravnavajo naravno geografske, hidrogeološke, fizikalne, kemijsko biološke, sociološke in psihološke vidike nevarnosti, povezanih z vodami.
Zbornik - uvod, aktualne teme - vabljena predavanja
Zbornik - prispevki teme 1
Video posnetki teme 1
Upravljanje z vodami je upravljanje življenjsko pomembnega naravnega vira. Doktrine (koncepte, principe, načine) upravljanja lahko opišemo kot: EKOSISTEMSKO, HOLISTIČNO, TRAJNOSTNO, ZAŠČITNIŠKO, KONZERVATIVNO, KRIZNO, PO PRINCIPU NAJVEČJEGA DONOSA, PARTICIPATORNO, PO PRINCIPU PODJETNIŠTVA in podobno. Kombiniramo lahko tudi več principov. Pomembne so organizacijske strukture, managerji, načrtovalci, izvajalci, nadzorniki, odločevalci. Razmišljamo o javnem interesu in javnem dobrem, o načinih odločanja in izvajanja. Kako preseči današnje sektorsko zapiranje? Kje je meja med strokovno odločitvijo, demokratičnim soodločanjem javnosti in političnimi odločitvami? Kakšna je razlika med upravljanjem in gospodarjenjem z vodami?
Zbornik - uvod, aktualne teme - vabljena predavanja
Zbornik - prispevki teme 2
Video posnetki teme 2
Količina, kakovost in časovna ter prostorska razporeditev vode v krajini pogojuje vrsto, kakovost in celovitost ekosistemov ter ključno vpliva na naše življenjsko okolje in naše dejavnosti. Za kakovostno življenje je nujno potrebna dostopnost zadostnih količin kakovostne vode, kar je povezano s sposobnostjo krajine za zadrževanje vode. Pomembno je poznavanje naravnih danosti, ki zagotavljajo zadrževalno sposobnost krajine za vodo, v razvrednoteni krajini pa poznavanje možnosti povečevanja zadrževanja vode. S tem lahko zmanjšamo ranljivost ekosistemov na izredne dogodke kot so suše, poplave itd.
Zbornik - uvod, aktualne teme - vabljena predavanja
Oznaka prispevka | Vabljeno predavanje |
1 | Andrej Vizjak: Večnamenski projekt na spodnji savi kot element trajnostnega razvoja (video) |
2 | Mihael J. Toman: Vodni ekosistemi v sodobnih družbenih diskurzih (video) |
Zbornik - prispevki teme 3
Video posnetki teme 3
S pobudo o vpisu pravice do vode v našo Ustavo, smo državljani Slovenije v izkazali željo po trajni zaščiti voda kot javni dobrini. S pomočjo vizije, da o vodah odločamo sami, smo nakazali tudi nov vzorec razvoja slovenske družbe, ki je osnovan na ideji skupnosti in solidarnem gospodarstvu. S pomočjo naše visoke zavesti, da ohranjamo zdrave vode tudi za prihodnje rodove pa gradimo kompetentno družbo. Ta ima izobražene in dobro informirane posameznike, ki so se sposobni posvetovati, enakopravno sodelovati in soodločati o perečih sodobnih problemih povezanih z rabo voda, izkoriščanjem vodnih moči, s poplavami, varstvom voda, celovitostjo vodnih ekosistemov in vodami v pokrajini na sploh.
Zbornik - uvod, aktualne teme - vabljena predavanja
Zbornik - prispevki teme 4
Video posnetki teme 4